vip rafting logo

Düzce'de Rafting ve Merak Edilenler

Düzce de rafting sporunun gelişimi ve merak edilenlerle ilgili geniş kapsamlı bir konuya açıklık getirmeyi amaçladığım yazımı okuduğunuzda düzce melen çayı rafting alanı ile ilgili bütün sorulara da cevap bulmuş olacağınızı temenni ediyorum.

Bu soruların cevaplarını bu yazımızda kısaca geçecek olsak da bazı soruların ayrıntılı cevaplarını da başka yazılarımda detaylı bulabileceksiniz. Sorulara geçmeden önce de Düzce melen çayında rafting sporunun nasıl başladığını ve acıklı öyküsünü anlatalım.

Su seviyesinin zirvede olduğu talihsiz bir dönemde bir grup çoğu yabancı uyruklu bir grup insan köy meydanına araçlarıyla geldiler ve araçlarından indirdikleri bir rafting botunu şişirerek suya girdiler. Tabi daha önce rafting sporundan bir haber olarak herkes şaşkın şaşkın olan biteni seyrediyordu.

Çok geçmeden kötü haber gelmiş ve botlarının alabora olması sonucu bir çoğu hayatını kaybetti ve yine köyden insanların yardımıyla kurtarılmaya çalışıldı. Bu talihsiz rafting kazası Düzcenin sonraki rafting dönemlerinin ilk ve son rafting kazasıdır :-) bu yüzden korkmayın. Amacımız sizi korkutmak değildi. :-) Bu olay sonrası yapılan araştırmalar ve suyun daha sakin olduğu dönemlerdeki denemelerle rafting sporunun da temelleri Düzce melen çayında atılmış oldu.

Evet düzce melen çayı rafting sporu için muazzam bir yerdir. Şimdiye kadar düzce'de rafting kazası yaşanmamıştır. Başlangıç bu şekilde olsa da bundan sonra düzce rafting tesisleri olarak profesyonel rafting rehberleri eğitimlerine katılarak kendimizi geliştirdik ve melen çayını rüyalarımızda bile görür hale geldik. Bundan sonrası için güvenli rafting turları da en büyük hedefimiz arasına girdi. Evet başlangıçla ilgili açıklamalarımızın ardından yazımızın devamında artık sorularınız ve açıklamalar kısmına geçeceğim.

Düzce Melen çayının zorluk derecesi

Düzce de rafting yapmak için yaş sınırı

Düzce rafting parkuruna nasıl ulaşılır Yol tarifi ve Ulaşım İmkanları

Düzce rafting için konaklama imkanları mevcut mu

Düzce de rafting sezonu ve rafting için en ideal dönemler

Düzce rafting fiyatları

Düzce rafting turlarına nasıl katılırım?

Gibi sorular bana sizler tarafından yöneltilen bazı sorular. Başka sorularınız olursa onları da yazımıza ilave edebiliriz.

Düzce Melen çayının zorluk derecesi

Melen çayı rafting zorluk derecesine geçmeden önce rafting zorluk derecesi ne anlama geliyor biraz bundan bahsedelim ki konuyu daha iyi anlayabilelim. Derecelendirme 1 den 6 ya kadar yapılarak nehrin taşıdığı değerlere göre sınıflandırmadır. 1 en kolay 6 en zor derecedir. Yani sayı arttıkça nehirin zorluk derecesi de artmaktadır. Mesela nehrin uzunluğu, suyun akış hızı, bu akış yönündeki engellerin sayısı, su seviyesi , ani düşüşler, rapid sayısı gibi bir çok teknik duruma göre derecelendirme yapılmaktadır. Düzce rafting zorluk derecesi Mart ayında 4, Nisan ayında 3+1, Mayıs Hazairan aylarında 3 civarı olmaktadır. Yağış durumları ve mevsimsel şartlar düzce melen çayında rafting derecesini değiştirmektedir. Melen rafting parkuru 3+1 zorluk derecesine sahiptir. Yani orta derece de çok tehlike barındırmayan ama bir o kadar da heyecanlı diyebileceğimiz bir derece sınıfındadır. Bu da melen çayının tercih edilmesinde ki diğer bir nedendir.

Düzce de rafting yapmak için yaş sınırı

Melen çayında rafting yaş sınırı genel itibari ile 14 tür. Fakat sezon dışındaki zamanlar Temmuz Ağustos aylarında yaş seviyesi çocuğun fiziki durumuna bakılarak 8 yaşa kadar düşebilmektedir. Bu şu anlama gelmemektedir. Örnek : 2 yetişkin ve 8,10, 12 yaşında 3 çocuğunu alıp rafting yapmaya gelebilir. Çocuklar bizim için etkisiz elemandır. Çocuklar kürek çekmeyeceği gibi diğer katılımcıların da rahat hareket etmelerini ve eğlence seviyelerini düşürmektedir. Bu yüzden bot içerisinde en az 5 yetişkin çocukları tanıyan aile bireylerinden Dayı , Amca, Komşu her neyse çocukları kabullenen kişiler olmalıdır. Üst yaş sınırı yoktur. Kendini sağlıklı hisseden kalp rahatsızlığı, panik atak gibi heyecanın tetikleyeceği hastalığı olmayan herkes bunun bir spor olduğu bilinci ile rafting turlarımıza katılabilir.

Düzce rafting parkuruna nasıl ulaşılır Yol tarifi ve Ulaşım İmkanları

Düzce de rafting için İstanbul ve Ankara’dan katılmak isteyen misafirlerimiz için yol tarifi sayfamızı ve iletişim sayfamızdan harita da yerimizi inceleyebilirsiniz.

Düzce rafting için konaklama imkanları mevcut mu

Düzce rafting turlarımıza günübirlik olarak katılabileceğiniz gibi konaklamalı olarak ta katılma imkanı tesisimizde bulunmaktadır. Düzce nin doğa güzelliklerini rafting programı sonrasında gezerek yorgunluğunuzu da bungalow evlerimizde konaklayarak atabilirsiniz. Evleri incelemek için rafting konaklama sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Düzce de rafting sezonu ve rafting için en ideal dönemler

Düzce rafting sezonu mart ayı ile başlayarak haziran sonlarına kadar çok yoğun geçmektedir. Diğer aylarda rafting sezonu açık olmasına rağmen su seviyesi düştüğü için çocuklu aileler için tercih edilen bir dönemdir.

Düzce rafting fiyatları

Düzce'de rafting fiyatları her bütçeye uyacak şekildedir. Rafting fiyatları paket program olarak sunulmaktadır. Bütçenize en uygun rafting tur paketlerini tercih edebilirsiniz. Fiyatları incelemek içinrafting fiyatları sayfamıza bakabilirsiniz.

Düzce rafting turlarına nasıl katılırım?

Rafting turlarımıza katılım için rezervasyon ve tur programı sayfamızı inceleyerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.