vip rafting logo

Rafting Nedir

Rafting hakkında bilgiler vermeden önce rafting kelimesinin İngilizce bir kelime olduğunu belirtmek isterim. Rafting Türkçe karşılığı tam olarak karşılık bulmasa da sal sporu, salcılık anlamlarına gelmektedir. Rafting hakkında kısa bilgi verdikten sonra sportif anlamda rafting nedir ve nasıl yapılır. Kuralları nelerdir ?bunlara değinelim.

Rafting şişme botlar ve kürek yardımı ile hızlı akan nehirler üzerindeki rapid (hızlı düşüşler) ve engellerin takım halinde aşılmaya çalışıldığı bir su sporudur. Tamamıyla insan gücüyle ve yönlendirmesiyle yapıldığı için sporcuların gerekli yerlerde müdahale etmeleri ve botu iyi yönlendirmeleri çok önemlidir. Aksi taktirde botunuzun alabora olması kaçınılmazdır. Rafting botunun alabora olması çok sıradan bir olaydır.

Rafting Nasıl yapılır? Rafting yapmak için gerekli şartlar var mıdır?

İnsanların rafting sporuna ilgileri çok fazla olmasına rağmen ürkütücü gelmekte ve deneme yapma şansı bulmadan" rafting sporu bana göre değil, ben kesinlikle yapamam" yaklaşımıyla karşı karşıya bırakmaktadır. Bunu lunaparkta size ürkütücü gelen oyuncaklara benzetebilirsiniz. İnsanlar çığlıklar atarken içinizden bir ses kesinlikle denemelisin derken bir türlü harekete geçemeyiz.

Bizler rafting sporuna gönül vermiş insanlar olarak bu yaklaşıma elimizden geldiğince farklı bir pencere açmaya çalışıyoruz. Sadece biraz cesaretini ön plana almanız yeterli olacaktır. Rafting yapmak için profesyonel bir sporcu olmanız gerekmemektedir. Ayrıca rafting sporuna katılmak için işte boyunuz şöyle uzun olacak, çok iyi yüzme bileceksiniz, şöyle olacak böyle olcak gibi bir sürü gereksiz teferruat gerekmemektedir.

14 yaş ile 70 yaş arası kendini sağlıklı hisseden herkes rafting sporu yapabilmektedir. Şuan da ülkemizin bir çok noktasında rafting sporu yaygınlaşmakta buda herkese rafting sporuna katılma imkanı yaratmaktadır.

Rafting takım halinde yapılan bir spordur. Fakat sizin takım kurma imkanınız yoksa biz diğer gelen katılımcılarımıza sizi de ilave yaparak katılımınızı sağlıyoruz.

Rafting yapmak için kurallar çok açık ve nettir. Profesyonel bir rafting rehberi eşliğinde tura çıkmak ve onun size öğreteceği komutları uygulamak. Bu komutları rafting turu öncesi brifing alarak öğrenme imkanına sahipsiniz. Daha önce sizler için hazırladığım rafting eğitim videosunu izleyerek daha donanımlı gelebilirsiniz. Burada da %70 başarı sağlamanız bir rafting rehberinin turu güvenli tamamlaması için yeterli gelmektedir.

İşte rafting yapmak bu kadar basit bir olay. Sürekli antrenman yapmanıza gerek yok, kurslara katılmanıza gerek yok, sporcu lisansı almanıza gerek yok sadece size en yakın bölgedeki rafting merkezine rezervasyon yapmanız yeterli olmaktadır.

Profesyonel anlamda rafting sporcusu olmak isterseniz durum farklı tabi ki. O zaman çeşitli eğitimlerden geçmeniz ve uygulamalı eğitimlerle lisans sahibi olmanız gerekmektedir. Melen rafting tesisi olarak rehber kadromuzu her sene çekirdekten yetişme yeni ve genç arkadaşlarımızla daha da dinamik hale getiriyoruz.